Učebné odbory

Kód učebného odboru

Názov učebného odboru

6486 2 00

Opatrovateľská starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach a v zariadeniach sociálnej starostlivosti

Číselný kód učebného odboru

6486 2 00

Názov učebného odboru

Opatrovateľská starostlivosť

Stupeň vzdelania

ISCED 2C

Dĺžka vzdelávania

3 roky

Forma vzdelávania

denná

Vyučovací jazyk

slovenský

Charakteristika obsahu vzdelávania a prípravy

Vzdelávací program konkretizuje požiadavky na všeobecné a odborné vzdelávanie žiakov v odbore Opatrovateľská starostlivosť.

Odborné vzdelávanie v tomto učebnom odbore vytvára predpoklady pre získanie kompetencií potrebných pre uplatnenie v rôznych okruhoch pracovnej činnosti v zdravotníckej a sociálnej oblasti.

Cieľom výchovy a vzdelávania je rozšíriť všeobecné vedomosti žiakov zo základnej školy, ich osobnostné, sociálne kvality a pripraviť ich tak, aby boli schopní samostatne rozhodovať o svojej profesijnej kariére, orientovať sa a uplatniť na trhu práce, v súkromnom a občianskom živote. Ďalej sa vzdelávať a sebarealizovať.

Obsah prípravy žiakov je stanovený učebnými osnovami a tvorí organický celok vedomostí, znalostí a praktických zručností s ohľadom na špeciálne požiadavky odbornej prípravy pre výkon robotníckeho povolania zameraného na opatrovateľské práce. Vyučovanie sa uskutočňuje podľa platných právnych predpisov.

Obsah vzdelávania tvorí zložka:

• všeobecno – vzdelávacia
  • odborná teoretická
  • odborná praktická.

Profil absolventa

Absolventi v učebnom odbore Opatrovateľská starostlivosť sú schopní vykonávať práce obslužného a pomocného charakteru v štátnych a súkromných zariadeniach pre deti, starších ľudí, v ústavoch pre telesne a mentálne postihnuté deti i dospelých, v sociálnych a v zdravotníckych zariadeniach. Vedomosti a zručnosti uplatnia v rodinnej výchove, vo vedení domácnosti. Absolvovaním vzdelávacieho programu v učebnom odbore Opatrovateľská starostlivosť môže žiak s mentálnym postihnutím získať nižšie stredné odborné vzdelanie. Podľa stupňa zvládnutia príslušných vzdelávacích štandardov môže byť žiak v odbore:

• zaškolený – žiak ovláda 30% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaškolení.
  • zaučený – žiak ovláda 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaučení.
  • vyučený – žiak ovláda viac ako 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky  získa doklad o získanom vzdelaní a odbornej kvalifikácii j- vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.

Ak žiak neovláda ani 30% praktických zručnosti určenými učebnými osnovami môže získať osvedčenie o absolvovaní časti vzdelávacieho programu.

Charakteristika profilu absolventa

Absolvent má nevyhnutné základné vedomosti a zručnosti pre výkon svojho povolania, pri práci je schopný používať štandardné jednoduché technologické postupy, predpísané materiály vie pracovať podľa technologických postupov. Má byť dostatočne schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri riešení pracovných problémov, konať rozvážne, schopný pracovať v tíme, ovládať dôležité manuálne zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie, dodržiava pri práci zásady a predpisy ochrany, bezpečnosti a hygieny práce, dodržiava predpisy protipožiarnej ochrany a vie zaobchádzať s protipožiarnym zariadením.

Učebný plán pre učebný odbor Opatrovateľská  starostlivosť

Školský učebný plán

Kategória a názvy vzdelávacích oblastí, vyučovacie predmety

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku