Učebné odbory

Strojárska výroba - ručné spracovanie kovov

Číselný kód učebného odboru

Názov učebného odboru

Strojárska výroba so zameraním
na ručné spracovanie kovov

Stupeň vzdelania

ISCED 2C

Dĺžka vzdelávania

3 roky

Forma vzdelávania

denná

Vyučovací jazyk

slovenský

Vzdelávací program konkretizuje požiadavky na všeobecné a odborné vzdelávanie žiakov v odbore Strojárska výroba so zameraním na ručné spracovanie kovov.

Vzdelávací program ISCED 2 C zodpovedá nižšiemu strednému odbornému vzdelaniu, umožní absolventom odborného učilišťa získať vedomosti, zručnosti a postoje na výkon súboru jednoduchých, nenáročných a ľahko ovládateľných technologických postupov prác a pracovných prostriedkov.

Odborné vzdelávanie v tomto učebnom odbore vytvára predpoklady pre získanie kompetencií potrebných pre uplatnenie v rôznych okruhoch pracovnej činnosti v strojárskej výrobe.

Profil absolventa

Absolventi v učebnom odbore Strojárska výroba so zameraním na ručné spracovanie kovov sú schopní vykonávať práce obslužného a pomocného charakteru v štátnych a súkromných výrobných podnikoch so zameraním na strojársku výrobu. Absolvovaním vzdelávacieho programu v učebnom odbore Strojárska výroba so zameraním na ručné spracovanie kovov môže žiak s mentálnym postihnutím získať nižšie stredné odborné vzdelanie. Podľa stupňa zvládnutia príslušných vzdelávacích štandardov môže byť žiak v odbore:

• zaškolený - žiak ovláda 30% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaškolení.
  • zaučený- žiak ovláda 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaučení.
  • vyučený- žiak ovláda viac ako 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky o získa doklad o získanom vzdelaní a odbornej kvalifikácii j- vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.
  • Ak žiak neovláda ani 30% praktických zručnosti určenými učebnými osnovami môže získať osvedčenie o absolvovaní časti vzdelávacieho programu.

Zdravotné požiadavky na žiaka

Na prijatie do učebného odboru 2478 2 04 Strojárska výroba so zameraním na ručné spracovanie kovov môžu byť prijatí uchádzači s dobrým zdravotným stavom potvrdeným príslušným lekárom.

Školský učebný plán

Kategória a názvy vzdelávacích oblastí

Počet týždenných vyučovacích hodín

Všeobecné vzdelávanie