• Učebné odbory

• Stavebná výroba - maliarske práce

Kód učebného odboru

Názov učebného odboru

Stavebná výroba - maliarske a natieračské práce

Číselný kód učebného odboru

Názov učebného odboru

Stavebná výroba - maliarske a natieračské práce

Stupeň vzdelania

ISCED 2C

Dĺžka vzdelávania

3 roky

Forma vzdelávania

denná

Vyučovací jazyk

slovenský

Charakteristika obsahu vzdelávania a prípravy

Učebný odbor pripravuje žiakov na výkon robotníckeho povolania v stavebnej výrobe v odbore maliarskych a natieračských prác. Počas odbornej prípravy žiaci majú zvládnuť prípravu povrchov pod maľby a nátery, prípravu materiálov a ich správne použitie, miešanie a tónovanie farieb, prevedenie malieb a náterov bežnými technikami na rôznych podkladoch, dekoratívne maliarske techniky, základy tapetovania. Pripravujú sa na správne použitie a údržbu pomôcok, náradia, zariadení a strojov. Oboznámia sa s hygienou práce a základnými predpismi BOZP.

Obsah vzdelávania tvorí zložka všeobecno-vzdelávacia a zložka odborno-teoretická a praktická. Obidve zložky nadväzujú na obsah vzdelávania na špeciálnej základnej škole. Všeobecno-vzdelávacia zložka je základom na odbornú prípravu a prispieva k osobnému rozvoju žiaka. Nepovinné predmety rešpektujú záujem žiaka.

Odborná zložka vzdelávania je zameraná na vytváranie súhrnných predpokladov pre výkon pracovných činností v odvetví stavebnej výroby pre daný učebný odbor.

Príprava v učebnom odbore je rozdelená do troch ročníkov. Každý ročník tvorí uzavretý obsah odborného vzdelávania a prípravy. Poskytuje určitý stupeň odbornej spôsobilosti vykonávať pracovnú činnosť až po úplnú kvalifikáciu.

Charakteristika profilu absolventa

Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky absolvent vie prevádzať maľby a nátery v stavebnej výrobe.

Dokáže správne pripraviť podklady pod maľby a nátery, na ich prípravu použiť vhodné pomôcky, náradie a materiál. Ovláda techniku sádrovania, tmelenia a stierkovania. Pozná prípravu maliarskych materiálov, vie pripraviť vápennú farbu, farbu s použitím iných spojív a pripraviť farbu z hotových prípravkov. Farbu vie tónovať vhodnými pigmantami. Pozná použitie rôznych prísad do farby. Ovláda techniku prevedenia maľby štetkou, navaľovacím valčekom, aj striekaním. Pozná a dodržiava technologické postupy prevedenia malieb. Vie pripraviť farbu na dekoratívne techniky a tieto techniky vie vykonávať. Ovláda správne prevedenie izolačných náterov na rôznych podkladoch. Samostatne vykonáva nátery na omietke, dreve kove a iných podkladoch. Pozná a dodržiava správne technologické postupy prevedenia náteru. Vie pripraviť a použiť rôzne náterové hmoty a voliť správnu techniku ich nanášania. Pozná ošetrenie a údržbu štetcov a iných pracovných pomôcok.

Absolvent učebného odboru 3686-2-10 Stavebná výroba so zameraním na maliarske a natieračské práce vie pracovať  podľa správnych technologických postupov, je dostatočne schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri riešení pracovných problémov, konať rozvážne pracovať tvorivo, používať pri práci inovatívne techniky má byť schopný pracovať v tíme, ovládať dôležité manuálne zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie, dodržiavať pri práci zásady a predpisy ochrany, bezpečnosti a hygieny práce, dodržiavať predpisy protipožiarnej ochrany a vie zaobchádzať s protipožiarnym zariadením.

Profil abbsolventa

Absolvovaním vzdelávacieho programu v učebnom odbore Stavebná výroba – maliarske a natieračské práce môže žiak s mentálnym postihnutím získať nižšie stredné odborné vzdelanie. Podľa stupňa zvládnutia príslušných vzdelávacích štandardov môže byť žiak v odbore:

• zaškolený - žiak ovláda 30% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaškolení.
            • zaučený- žiak ovláda 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaučení.
            • vyučený- žiak ovláda viac ako 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky o získa doklad o získanom vzdelaní a odbornej kvalifikácii j- vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.

Ak žiak neovláda ani 30% praktických zručnosti určenými učebnými osnovami môže získať osvedčenie o absolvovaní časti vzdelávacieho programu.

Školský učebný plán

Kategória a názvy vzdelávacích oblastí, vyučovacie predmety

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

Dispomibilné hodiny