• Učebné odbory

Denná

Vyučovací jazyk

Slovenský

Charakteristika obsahu vzdelávania a prípravy

Učebný odbor pripravuje žiakov na výkon robotníckeho povolania v stavebnej výrobe v odbore murárskych prác.

Obsah vzdelávania tvorí zložka všeobecno-vzdelávacia a zložka odborno-teoretická a praktická. Všetky zložky nadväzujú na obsah vzdelávania na špeciálnej základnej škole.

Všeobecno-vzdelávacia zložka rozširuje základné všeobecné vedomosti žiakov, ich osobnostné a sociálne kvality a pripravuje ich tak, aby boli schopní rozhodovať o svojom pracovnom a občianskom živote.

Cieľom odborného vzdelávania je poskytnúť žiakom v učebnom odbore stavebná výroba – murárske práce odborné kompetencie potrebné pre uplatnenie v rôznych okruhoch pracovnej činnosti v oblastiach stavebnej výroby. Odborné vzdelávanie je v školskom vzdelávacom programe rozčlenené na:

• teoretické vzdelávanie
            • praktická príprava

Teoretické odborné vzdelávanie zahŕňa základné teoretické poznatky a ich aplikáciu v praktických činnostiach stavebnej výroby. Odborné vedomosti v oblasti technologických spôsobov murárskych prác, základné pracovné procesy a technologické postupy, výber vhodných pracovných pomôcok, náradia, stavebných strojov a prehľad stavebných materiálov. V praktickej príprave sa žiaci pripravujú k jednoduchým odborným zručnostiam v stavebných činnostiach,  na správne použitie a údržbu pomôcok, náradia, zariadení a strojov. Nevyhnutnou súčasťou teoretickej aj praktickej prípravy žiakov je bezpečnosť práce, ochrana zdravia pri práci, hygiena práce a ochrana pred požiarmi. Nepovinné predmety rešpektujú záujem žiaka.

Príprava v učebnom odbore je rozdelená do troch ročníkov. Každý ročník tvorí uzavretý obsah odborného vzdelávania a prípravy. Poskytuje určitý stupeň odbornej spôsobilosti vykonávať pracovnú činnosť až po úplnú kvalifikáciu.

Profil absolventa

Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky absolvent môže vstúpiť priamo na trh práce ako pracovná sila s odbornou kvalifikáciou. Po prvom ročníku dokáže vykonávať prípravné stavebné práce, prácu s drevom, betónom, murovanie na sucho. Od druhého ročníka ovláda murovanie na stavbe, murovanie priečok, osadzovanie výrobkov pridruženej stavebnej výroby, izolácie, kanalizácie a drenáže. Po treťom ročníku samostatne vyhotovuje vnútorné omietky, fasádne omietky, jednoduché obklady, jednoduchú prestavbu budov a železobetónové práce.

Absolvovaním vzdelávacieho programu v učebnom odbore Stavebná výroba so zameraním na murárske práce môže žiak s mentálnym postihnutím získať nižšie stredné odborné vzdelanie. Podľa stupňa zvládnutia príslušných vzdelávacích štandardov môže byť žiak v odbore:

• aškolený - žiak ovláda 30% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaškolení.
            • zaučený- žiak ovláda 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie a osvedčenie o zaučení.
            • vyučený- žiak ovláda viac ako 60% praktických zručností určených učebnými osnovami pre odborný výcvik. Po ukončení trojročnej prípravy a po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky  získa doklad o získanom vzdelaní a odbornej kvalifikácii j- vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.

Ak žiak neovláda ani 30% praktických zručnosti určenými učebnými osnovami, môže získať osvedčenie o absolvovaní časti vzdelávacieho programu.

Charakteristika profilu absolventa

Absolvent učebného odboru 3686 G 03 stavebná výroba – murárske práce je pomocný odborný pracovník s nižšou strednou kvalifikáciou, schopný vykonávať pomocné práce v celom stavebnom odvetví.

Má nevyhnutné základné vedomosti a zručnosti pre výkon svojho povolania, pri práci je schopný používať štandardné jednoduché technologické postupy, predpísané materiály, suroviny, stroje a zariadenia.

Je dostatočne adaptabilný, je schopný pracovať v tíme, vie uplatňovať jednoduché spôsoby práce, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti. Absolvent je dostatočne schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri riešení pracovných problémov, konať rozvážne, pracovať tvorivo a používať pri práci inovatívne techniky. Dodržiava pri práci zásady a predpisy ochrany, bezpečnosti a hygieny práce. Dodržiava predpisy protipožiarnej ochrany a vie zaobchádzať s protipožiarnym zariadením.

Školský učebný plán

Kategória a názvy vzdelávacích oblastí, vyučovacie predmety

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

Dispomibilné hodiny