Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Aj známy pedagóg J.A. Komenský povedal: "Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom."
Prečo si Mesiac knihy pripomíname práve v marci? Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu . Podľa jednej verzie sa stal mesiacom knihy práve preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrebenda, významný buditeľ a ľudový spisovateľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Tento významný slovenský národný buditeľ už od narodenia mal zrakovú chybu. Neskôr oslepol celkom. Žil v okolí Gemera a miloval knihy, avšak kvôli problémom so zrakom nemohol čítať. Preto chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry a podporu vzdelávania - plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.
V našej škole pravidelne využívame školskú knižnicu, v ktorej sa nachádzajú aj knihy zakúpené cez projekt Naša trieda číta. Navštevujeme aj obecnú knižnicu, v ktorej je pre žiakov pripravený vždy zaujímavý program. Zapájame sa do literárno - výtvarných súťaží Čitateľský oriešok 10, Najkrajšie rozprávkové leporelo, Tvoríme vlastnú knihu a mnoho ďalších zaujímavých aktivít nielen medzi školami v okrese ale i s celoslovenskou pôsobnosťou.
Mesiac knihy sme si tento rok pripomenuli rôznymi aktivitami, ktorých cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru, motivovať žiakov k čítaniu a rozvíjať tak čitateľskú gramotnosť. Pre žiakov 1.stupňa a B varianty sme si pripravili zážitkové čítanie Ako psíček nakupoval. Spoločne sme zistili aké dôležité je počúvať, čo nám druhí hovoria. Čítanie bolo obohatené o rôzne úlohy, ktoré podporovali rozvoj pozornosti, pamäti, pohybových či matematických schopností s použitím didaktických pomôcok. Žiaci aktívne počúvali, odpovedali na otázky týkajúce sa textu, vystrihovali, kreslili. Starší žiaci pravidelne navštevovali školskú knižnicu, v ktorej si každá trieda prečítala pútavé príbehy od rozličných autorov zo Slovenska ale aj zo zahraničia. K prečítaným knižkám si potom pripravili vyučujúci pre žiakov množstvo zážitkových aktivít ako zhotovenie vlastnej ilustrácie k príbehu, skladanie obrázkov, práca s pracovnými listami, výroba záložky ale aj dramatizácia pomocou maňušiek. Všetky aktivity boli pre žiakov veľmi zaujímavé a podporili u nich chuť pravidelne si čítať.
Mgr. Gonosová Zuzana
Koordinátor pre rozvoj čitateľskej gramotnosti