• Termín jesenných prázdnin pre školský rok 2022/2023

• Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin: 27. október 2022 (štvrtok)
              • Termín prázdnin: 28. október 2022 (piatok) až 31. október 2022 (pondelok)
              • Štátny sviatok Sviatok všetkých svätých 1. november 2022 (utorok) - deň pracovného pokoja
              • Začiatok vyučovania: 2. november 2022 (streda)
              • Žiaci ubytovaní v školskom internáte prídu do školy 2. novembra 2022
          • „Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a pokoj“

• Dňa 18. októbra 2022 sa žiaci Špeciálnej základnej školy a Odborného učilišťa Valaská zapojili do celosvetovej aktivity „Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a pokoj“. V kostole sv. Martina vo Valaskej sa o 9. 00 h. zjednotili žiaci našej školy so žiakmi ZŠ Jaroslava Simana a vytvorili nádherné spoločenstvo prosiacich detí so spoločným úmyslom - o pokoj vo svete. V úvode sa prítomným prihovoril miestny duchovný otec, ktorý im pripomenul silu spoločnej a úprimnej modlitby. Tento deň bol krásny a úplne iný ako tie „bežné„ školské dni. Deti boli skutočne šťastné. V ich tvárach sa zrkadlila úprimná radosť a šťastie, čo vyjadrili aj svojim oduševneným spevom na  začiatku i na konci modlitby. Spoločne s deťmi sa posvätný ruženec modlili pedagogickí zamestnanci škôl, katechétky a kňazi Mgr. Ján Hrablay a Mgr. Martin Trojan - ktorý po spoločnej modlitbe udelil prítomným kňazské požehnanie.

Mgr. Janka Kučerová

• Deň zdravej výživy

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň zdravej výživy.

Pri príležitosti svetového dňa výživy sme v špeciálnej základnej škole opäť uskutočnili „Deň ovocia a zeleniny“. Veď október je mesiac, kedy záhrady hrajú rôznymi farbami. A také farebné boli aj naše triedy. Žiaci v jednotlivých ročníkoch dostali za úlohu prísť oblečení v príslušných farbách ovocia alebo zeleniny, ktorú si sami vybrali a priniesť si svoje obľúbené ovocie na desiatu. A veru deti nesklamali. Vyobliekali sa aj spolu s pani učiteľkami do farebných tričiek, šiat, nohavíc a pomocou riekaniek, básničiek, rozprávok a pesničiek sa dozvedeli veľa cenných a hlavne zdravých informácií o ovocí a zelenine. A aby sme nezabudli aj na kreatívne duše našich žiakov, tí tvorivejší o pridelenom ovocí a zelenine napísali básničku, výtvarné umenie dostalo svoj priestor v podobe maľovania a na rad sa dostali aj drobné kuchárske špeciality. Žiaci vytvorili originálne ovocné a zeleninové obrazy, pripravili si chutný koktail aj zdravé nátierky. Veríme, že v podobných zábavno-náučných aktivitách budeme pokračovať aj s inými témami.

• Zber šípok

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Zber šípok.

Zrelé šípky nájdeme v prírode už v septembri. Obsahujú množstvo vitamínu C a ďalšie prospešné látky, takže si z nich môžeme robiť nielen čaj, ale aj šípkový sirup, med, džem, ale aj víno. Aj tento rok LESY SR, š. p., úspešne realizujú  projekt „Zber šípok spoločne s LESMI SR“. Preto aj naša škola sa znovu rozhodla zapojiť do tohto projektu. Dňa 7.10.2022 sme využili slnečné lúče a vyšli sme si do okolitej prírody. Žiaci spolu s učiteľmi nazbierali veľké množstvo šípok, ktoré sme potom odovzdali Lesom SR pre ich ďalšie spracovanie. Žiaci tak strávili pekný slnečný deň v prírode a naučili sa ako môžu šetrne využívať prírodné zdroje.

Koordinátor ENV: Mgr. Bartáková

• Svetový deň zvierat

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň zvierat.

Na konferencii ekológov vo Florencii v roku 1931 bol 4. október vyhlásený za Svetový deň zvierat.

Cieľom Svetového dňa zvierat je zlepšenie životných podmienok zvierat na celom svete prostredníctvom podpory a zapojenia jednotlivcov, skupín a organizácií, ktoré sa starajú o osudy  zvierat - hospodárskych, domácich, voľne žijúcich... . Tento deň sme si aj my pripomenuli spolu s pracovníčkou NAPANTU pani Kolštovou, ktorá si pre žiakov pripravila veľmi zaujímavú prednášku. Žiaci sa dozvedeli rôzne zaujímavé informácie o zvieratách v našom okolí. Spoločne si pozreli prezentáciu, vypočuli si rôzne zvuky zvierat a mohli obdivovať rôzne preparované zvieratá. Prednáška sa žiakom veľmi páčila. Preto veríme, že sa s pracovníčkou NAPANTU znovu stretneme.

Mgr. Bartáková, koordinátor ENV