• Novinky

          • Oznamy
            • Oznamy

            • Dňa  27.3.2024  v stredu pred Veľkonočnými prázdninami bude skrátené vyučovanie do 11:25 hod. (po 4. hodine). ŠKD v stredu je v prevádzke len ráno. 

              Mgr. Iveta Setváková

              riaditeľka školy

               

               

          • Súťaž v prednese poézie a prózy
            • Súťaž v prednese poézie a prózy

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Súťaž v prednese poézie a prózy.

              "Poznám jednu krásnu reč, 

              veľmi rada ju ja mám,

              nikomu ju nepredám!

               

              Hovorí ňou očko, mamka,

              dedko, babka,

              kamarátka.

               

              Ráno sa s ňou prebúdzam,

              celý deň s ňou rozprávam

              a večer s ňou zaspávam.

              Je to predsa slovenčina,

              nádherná ako dievčina."

              Dňa 21.3.2024 sa v našej škole uskutočnila súťaž v prednese poézie a prózy. Všetci súťažiaci predviedli vynikajúce výkony, ktoré hodnotila porota pozostávala z našich učiteľov. Víťazi postupujú do krajského kola, ktoré sa uskutoční 17.4.2024 v Špeciálnej základnej škole v Brezne.

               

              Súťažilo sa v kategórii 1. stupeň, 2. stupeň, B variant, Praktická škola.

              1. miesto POÉZIA:

              1. stupeň - Melánia Marušinská

              2. stupeň - Dávid Puška

              B variant - Adam Buček

              Praktická škola - Peter Roľko

              1. miesto PRÓZA:

              2. stupeň - Marek Farkaš 

               

               

               

               

          • Deň vody
            • Deň vody

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň vody.

              22. marca si každoročne pripomíname Svetový deň vody. Je to medzinárodný deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou. V tento deň je teda jedinečnou príležitosťou pripomenúť si dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti.  Prostredníctvom aktivít a rôznych úloh sa žiaci našej školy oboznámili s prejavmi vody na Zemi. Žiaci kreslili, vypracovávali pracovné listy, diskutovali. Na záver dňa sme potom využili pekné počasie pre vyčistenie  okolia obce a Hrona. Aj týmto dňom sme sa opäť presvedčili, že “voda je život” a nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.

                                                                                                                       Mgr. Bartáková – koordinátor ENV

          • Ponožková výzva
            • Ponožková výzva

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ponožková výzva.

              Rozdielne ponožky symbolizujú Svetový deň Downovho Syndrómu, pretože ľudia s Downovým Syndrómom majú o jeden 21. chromozóm v tvare ponožky naviac. Ľudská individualita robí svet pestrejším a farebnejším, bez predsudkov či bariér. V prípade ľudí s Downovým syndrómom však pretrváva problém ich prirodzeného začlenenia do spoločnosti. Pritom stačí tak málo, aby sme prelomili ľady a odstránili strach z neznámeho. Pomôcť odstrániť predsudky a bariéry voči ľuďom s Downovým syndrómom je pritom jednoduché. Hlavným zmyslom tejto aktivity je prispieť k zvýšeniu povedomia o Downovom syndróme a ľuďoch, ktorí sa s touto genetickou odchýlkou narodili. Snahou tejto iniciatívy je tiež podporiť rodiny, ktoré sa s láskou a porozumením starajú o deti s Downovým syndrómom.  Tento deň sme aj  my na našej škole  prejavili svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom. Žiaci a učitelia našej školy si obuli dve rozdielne ponožky a takto spoločne podporili ponožkovú výzvu.

                                                                                                                                           Mgr. Bartáková M.

          • Global maney week
            • Global maney week

            • Aj tento rok sa naša škola zapojila k celosvetovej kampani Global Money Week, ktorá už dvanásty krát pripomína dôležitosť finančného vzdelávania. Tohtoročná téma kampane bola: Chráň svoje peniaze, zabezpeč si budúcnosť. Do kampane sa zapojili žiaci 1.a 2.stupňa a žiaci praktickej školy. Ich úlohou bolo vytvoriť informačný leták alebo krátke video na tému chráň si svoje osobné údaje. Žiaci boli kreatívni a vytvorili zaujímavé letáky. Trieda praktickej školy sa rozhodla, že natočia krátke poučné video, ktoré poukazuje na to ako je možné chrániť svoje osobné údaje pred zneužitím. Žiaci 2. stupňa sa tiež zúčastnili besedy s pracovníčkami Prima banky, čím mali možnosť získať nové informácie z oblasti bankovníctva. Beseda sa žiakom veľmi páčila a od pracovníčok dostali malé darčeky. Touto cestou sa chcem poďakovať zamestnankyni Prima banky p. Gašperanovej za spoluprácu a jej ochotu navštíviť našu školu.

              Do fotogalérie bol pridaný nový album Global maney week.

          • ČITATEĽSKÉ ŠTVRTKY
            • ČITATEĽSKÉ ŠTVRTKY

            • Čítanie kníh deviatakov v školskej knižnici

               

                           Je úplne ideálne, že naša trieda 9. roč. sa nachádza priamo pri novo zriadenej  školskej knižnici. Musím pochváliť mojich deviatakov, že dokonca sami sa podieľali pri jej vzniku, „pracne“ natierali bielou farbou staré drevené obloženie.

               Takže aspoň raz-dvakrát do týždňa na hodinách Slovenského jazyka a literatúry využívame školskú knižnicu, kde majú žiaci možnosť čítať knihy rôznych žánrov priamo v škole na vyučovaní. Žiaci čítajú rovnakú knihu, alebo rôzne knihy toho istého žánru. Tiché alebo hlasné čítanie trvá max. 15 minút. Väčšinou nasleduje analýza prečítaných textov, ústny rozbor prečítaného textu. Žiaci si vypracujú vopred pripravené čitateľské listy, robia si zápisy z čítania podľa určených pokynov a podobne. Ešte pred spoločným alebo tichým čítaním ich upozorním na to, čo majú počas čítania sledovať. Zameriame sa na miesto, prostredie, kde a v akom období sa dej odohráva, hlavné a vedľajšie postavy, kladné a záporné postavy, vzťahy medzi postavami, problémy, konflikty, čo by som robil na mieste hlavnej postavy, vtipné prvky, hlavnú myšlienku... Rozbor textov prebieha prevažne v kruhu za účasti všetkých žiakov, prípadne v dvojiciach sa žiaci rozprávajú o čom si čítali.

              Často využívame na hodinách SJL aj štvorlístkové čítanie, kde žiaci môžu naplno zapojiť aj svoju fantáziu a tvorivosť. Každý žiak má v skupine inú rolu, úlohu.

              Tu by som chcela využiť možnosť a pozvať do školskej knižnice aj ostatných vyučujúcich a nielen na hodinách slovenského jazyka a čítania, ale aj mimo týchto vyučovacích predmetov. V školskej knižnici je veľa zaujímavých kníh, encyklopédií a každý žiak si tam nájde tú správnu „svoju“ knihu.

               

                                                                                                         Do čítania, priatelia!

                                                                                                                     D. Dorková

               

          • Spevácka súťaž - Slávik 2024
            • Spevácka súťaž - Slávik 2024

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Spevácka súťaž - Slávik 2024.

              „Spievajže si, spievaj, spevavé stvorenie,
              veď je spev najmilšie tvoje potešenie.“

               


                Tak, ako každý rok aj tentoraz, sa žiaci našej školy zapojili do speváckej súťaže SLÁVIK 2024. Školské kolo v speve ľudových piesní sa konalo dňa 15.03.2024. Zastúpené boli všetky súťažné kategórie: žiaci 1.- 4. ročníka; žiaci 5.- 9.ročníka; žiaci B variantu; žiaci s autizmom a žiaci praktickej školy. Všetci speváci sa na túto peknú súťaž starostlivo pripravili výberom i prezentáciou piesní.

              Výsledky speváckej súťaže:

              B varianty: 1. miesto – David Farkaš

                                 2. miesto – Lívia Kubišová

                                 3. miesto – Adam Buček

              ŠZŠI 1.-9.r.: 1. miesto – Matúš Mútňan a Kristián Puška

                                 2. miesto – David Puška, Kristián Puška a Viktor Horváth

                                 3. miesto – Lea Ryšianová, Mário Bartoš a Martin Oláh

              PŠI:            1. miesto –Jakub Reptiš

                                 2. miesto –Marko Michalík

                                 3. miesto –Peter Roľko

              Všetkým srdečne BLAHOŽELÁME a prajeme, aby svoj talent ďalej rozvíjali a tak obohacovali a spríjemňovali svoj vlastný život i život ľudí okolo nich!

              Z. Olerínyová a J. Kučerová

          • Marec mesiac knihy - návšteva miestnej knižnice
            • Marec mesiac knihy - návšteva miestnej knižnice

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Marec mesiac knihy - návšteva miestnej knižnice.

              Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Aj známy pedagóg J.A. Komenský povedal: "Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom."

                          Prečo si Mesiac knihy pripomíname práve v marci? Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu . Podľa jednej verzie sa stal mesiacom knihy práve preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrebenda, významný buditeľ a ľudový spisovateľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Tento významný slovenský národný buditeľ už od narodenia mal zrakovú chybu. Neskôr oslepol celkom. Žil v okolí Gemera a miloval knihy, avšak kvôli problémom so zrakom nemohol čítať. Preto chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu - šírenie kníh a knižnej kultúry a podporu vzdelávania - plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.

              V našej škole pravidelne využívame školskú knižnicu, v ktorej sa nachádzajú aj knihy zakúpené cez projekt Naša trieda číta. Navštevujeme aj obecnú knižnicu, v ktorej je pre žiakov pripravený vždy zaujímavý program. Zapájame sa do literárno - výtvarných súťaží Čitateľský oriešok 10, Najkrajšie rozprávkové leporelo, Tvoríme vlastnú knihu a mnoho ďalších zaujímavých aktivít nielen medzi školami v okrese ale i s celoslovenskou pôsobnosťou.

               Mesiac knihy sme si tento rok pripomenuli rôznymi aktivitami, ktorých cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru, motivovať žiakov k čítaniu a rozvíjať tak čitateľskú gramotnosť. Pre žiakov 1.stupňa a B varianty sme si pripravili zážitkové čítanie Ako psíček nakupoval. Spoločne sme zistili aké dôležité je počúvať, čo nám druhí hovoria. Čítanie bolo obohatené o rôzne úlohy, ktoré podporovali rozvoj pozornosti, pamäti,  pohybových či matematických schopností s použitím didaktických pomôcok.  Žiaci aktívne počúvali, odpovedali na otázky týkajúce sa textu, vystrihovali, kreslili. Starší žiaci pravidelne navštevovali školskú knižnicu, v ktorej si každá trieda prečítala pútavé príbehy od rozličných autorov zo Slovenska ale aj zo zahraničia. K prečítaným knižkám si potom pripravili vyučujúci pre žiakov množstvo zážitkových aktivít ako zhotovenie vlastnej ilustrácie k príbehu, skladanie obrázkov, práca s pracovnými listami, výroba záložky ale aj dramatizácia pomocou maňušiek. Všetky aktivity boli pre žiakov veľmi zaujímavé a podporili u nich chuť pravidelne si čítať.                                                                 

               

              Mgr. Gonosová Zuzana

                   Koordinátor pre rozvoj čitateľskej gramotnosti

          • Zápis do materskej školy
            • Zápis do materskej školy

            •  

              Špeciálna materská škola internátna Švermova 1, Valaská

               

              Riaditeľstvo Špeciálnej materskej školy internátnej – „Slniečka“ oznamuje rodičom, že   

              ZÁPIS DETÍ SPOJENÝ S DŇOM OTVORENÝCH DVERÍ

              DO NAŠEJ

               Špeciálnej materskej školy

              na školský rok 2024/2025 sa  bude realizovať

              17. mája 2024

              Časové rozpätie:         7.30 h. – 14:30 h.

              Miesto:                         budova Odborného učilišťa internátneho, Švermova 1, Valaská v zriaďovateľskej pôsobnosti Regionálneho  úradu školskej správy Banská Bystrica.

               

              Podanie žiadosti o prijatie dieťaťa do Špeciálnej materskej školy internátnej  sa bude realizovať s osobnou prítomnosťou rodičov s deťmi. Žiadosť a podmienky prijatia dieťaťa si môžete stiahnuť z webovej stránky školy:

               https://ouvalaska.edupage.org/text14/ Lista Ołówka I Papieru Kreskowa Ikona, Konturu Wektoru Znak, Liniowy  Stylowy Piktogram Odizolowywający Na Bielu Ilustracja Wektor - Ilustracja  złożonej z papier, markdown: 95968812

              alebo vyzdvihnúť  v špeciálnej materskej škole v papierovej forme.

               

                            Kontakt:

                              ovalaska@email.cz

              0905 633 088 - riaditeľ školy

              0907 603834 – učiteľ ŠMŠI

          • Festival dobrého vzdelávania ALMA
            • Festival dobrého vzdelávania ALMA

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Festival dobrého vzdelávania ALMA.

              Vo Zvolene sa v dňoch 8. a 9. marca 2024 konal prvý ročník Festivalu dobrého vzdelávania ALMA, ktorý bol zameraný na odbornú pedagogickú aj laickú verejnosť. Podujatie organizovala mimovládna organizácia Živica, ktorej program je zameraný na podporu a sieťovanie pedagogických zamestnancov Komenského inštitútu v spolupráci s Teach, Regionálnym centrom podpory učiteľov Zvolen, Detva, Krupina a s podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Ako pedagogickí zamestnanci OUI Valaská sme mali
              možnosť sa tohto podujatia zúčastniť a vypočuť si množstvo informácií od odborníkov z odboru školstva nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Diskutované témy sa týkali hlavne inšpirácií ako skvalitňovať vzdelávací systém na Slovensku. Program festivalu bol rozdelený do dvoch dní. Prvý bol venovaný pedagogickej obci a ľuďom, ktorí pracujú s mládežou. Druhý deň patril rodičom, deťom a ostatnej laickej verejnosti. Súčasťou boli divadelné predstavenie i tvorivé dielne pre deti a rodičov. Dvojdňové podujatie tak prinieslo zaujímavé workshopy,
              diskusie i prednášky. Festival otvoril svojím príhovorom bývalý minister školstva p. Daniel Bútora, ktorý v úvode vyzdvihol zmeny, ktoré sa udiali a následne budú pokračovať na pôde vzdelávania. Spomedzi zahraničných hostí dostal ako prvý slovo pedagóg Ken Schulz z NEW JERSEY, ktorý založil „Školu bez porazených“, školu ktorá formou inklúzie prijala žiakov z rôznych kultúr a minorít. Jeho skúsenosti hostia veľmi ocenili, nakoľko sa v súčasnosti aj na Slovensku inklúzia dostáva do popredia, hlavne pri vzdelávaní detí zo sociálne menej podnetného prostredia. Po prvom príspevku pokračovali v odborných témach aj ďalší odborníci, ktorí hovorili napríklad o tom, ako riešiť traumu u detí, ako ich učiť kriticky myslieť. Na záver piatkového programu bola pokrstená kniha s názvom „Kľúč k porozumeniu správania sa“, od autora Tomáša Peška, ktorú pokrstil p. Daniel Bútora. Popoludní sa konali workshopy zamerané na viaceré oblasti, ktoré viedli skúsení a inšpiratívni lektori pracujúci v oblasti vzdelávania.

              PZ OUI Valaská

          • Zážitkové čítanie
            • Zážitkové čítanie

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Zážitkové vyučovanie.

              So žiakmi B variantov sme zorganizovali zážitkové čítanie na motívy rozprávky O Budulínkovi. Už počas čítania žiaci pohybom reagovali na vopred dohodnuté slová. Po prečítaní rozprávky sme implementovali prvky dramatizácie s využitím didaktických pomôcok. Dej prerozprávali pomocou obrázkovej časovej osnovy. Zahrali si pexeso a puzzle. Milou formou sa pokúsili o zdramatizovanie rozprávky.

                          Pochvala patrí všetkým žiakom za tvorivosť, aktivitu a ich nadšenie pri práci.